O FILMU

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Žánr: sportovní dokument

Stopáž: 75 min

Země produkce: Česká republika

Formát primárního záznamu: 4K

Promítací formát: 1:2,35

Termín plánované premiéry: říjen 2016

PŘEDSTAVENÍ PROJEKTU

Cílem dokumentárního filmu The Elements je odhalit divákům podstatu tří sportovních odvětví (horolezectví, hloubkové potápění a BASE jumping), která jsou spojena se symbolikou jim odpovídajících charakteristických živlů (země, voda, vzduch). Jednotlivé oblasti jsou pak zastoupeny výraznými českými osobnostmi profesionálního sportu, kterými jsou Marek Holeček, Michal Rišian a Martin Trdla. Motto projektu zmiňuje čtvrtý živel, který hoří v každém z nich. Plamen Martina Trdly však dohořel v loňském roce po neúspěšném pokusu o přelet Sněžky, při kterém Martin tragicky zahynul. I přesto, nebo možná právě proto, se tvůrci rozhodli v projektu pokračovat, ve snaze přiblížit divákům to nesmírné zapálení hlavních aktérů pro věc, které bylo, je a bude neodmyslitelnou součástí života každého z nich. A to i v kontinuitě s rizikem, které tyto sporty nesou.

Termín extrémní sport je v tomto směru aplikovatelný na všechna tři odvětví, která film divákovi představí, a prezentuje také jedno z hlavních témat dokumentu. Ačkoli Česká republika nedisponuje podmínkami vhodnými k plnohodnotnému tréninku sledovaných sportovních disciplín, všichni tři zástupci dosáhli ve svých oblastech světové úrovně. A právě tato skutečnost, že i v omezených podmínkách lze dosáhnout neomezených cílů, je jedním z důvodů, proč se tvůrci rozhodli zdokumentovat alespoň kousek života každého z nich. Nemusí to být pouze šíře oceánů či nedohledná výše skal, která je předurčí řadit se k těm nejúspěšnějším, dokonce se jimi stát.

TÉMA A STYL

Dominantou filmu je jeho aktuálnost – TADY a TEĎ. Ve všech třech odvětvích se plánuje za přítomnosti dokumentaristů dosáhnout určitého prvenství. Marek Holeček zopakuje pokus o zdolání hory Gasherbrum v Pákistánu, při němž v předminulém roce zahynul jeho přítel a spolulezec Zdeněk Hrubý. Michal Rišian se pokusí o zdolání svého osobního rekordu, to znamená obsadit některou z předních příček na hloubkových závodech v Itálii. Cílem Martina Trdly bylo otevření nového exitu v Chamonix ve Francii. Jednalo by se o trasu, kterou ještě nikdy nikdo neletěl. Nová situace však přiměla autory ke změně původního záměru. Cílem se tak stane mohutný skalní útes Sass Pordoi, jedno z míst, kde Martin skákal naposled. Díky filmovému zpracování se BASE jumpeři, Martinovi kamarádi, vydají v jeho stopách po cestě, kterou šel před rokem, a „společně s ním“ a na jeho počest skočí jeden z jeho posledních úspěšných letů. Bude to tak právě Martin, který svým posledním skokem předá onu pomyslnou štafetu dalším, kteří budou pokračovat v jeho cestě překonávání hranic člověka.

Potenciál filmu zaujmout diváka však netkví pouze v jeho obsahové složce, nýbrž i ve složce formální. Tvůrci mají letité zkušenosti s audiovizuální tvorbou v oblasti extrémních sportů, což se odráží ve vizuální působivosti vycházející z různorodosti formálních výrazových prostředků. Tak jako každý živel (země, voda, vzduch) má svá specifika uchvacující nás svou krásou i bázní, tak i každá sportovní oblast je odrazem rozdílného vizuálního stylu, který svým charakterem přímo odpovídá jednotlivým sportům. Na své si tak přijdou jak diváci prahnoucí po akčních záběrech, tak i diváci upřednostňující pomalejší filmové tempo a dech beroucí kompozice.  Určitě bude na co se dívat!

KTERÉ SPORTY SE VE FILMU OBJEVÍ?

VÝŠKOVÉ LEZENÍ

ELEMENT ZEMĚ

Výškové lezení je lezení ve vysokých velehorách, někdy zvané také himálajské. U velehorských výstupů se lezci pohybují v mixovém terénu, tedy jak po skále, tak i po sněhu a ledu. Horolezectví v horách přináší obtížnější klimatické podmínky, vyšší nároky na odolnost a větší objektivní nebezpečí. Vysoká nadmořská výška znamená snížený tlak, nedostatek kyslíku a riziko výškové nemoci. Proto je výškové lezení považováno za nejnebezpečnější formu horolezectví.

FREEDIVING

ELEMENT VODA

Freediving neboli nádechové potápění je potápění bez dýchacího přístroje. Soutěží se ve třech hloubkových a třech bazénových závodních disciplínách, kdy se freediver snaží dosáhnout největší hloubky na jeden nádech. Královskou disciplínou freedivingu je konstantní zátěž, při které potápěč využívá k ponoru do hloubky i k výstupu pouze síly svých nohou, aniž by se mohl přitahovat lana či odhodit zátěž. Tato disciplína je považována za skutečný barometr výkonnosti a zdatnosti a rekordy z ní mají nejvyšší hodnotu.

BASE JUMPING

ELEMENT VZDUCH

BASE jumping je extrémní variantou parašutismu. Jedná se o seskoky z pevných bodů za použití  padáku, který bývá otevírán jen několik desítek metrů nad zemí. Slovo BASE je složeno z počátečních písmen objektů, ze kterých se skáče: buildings (budovy), antennas (antény), spans (mostní oblouky) a Earth (země - útesy, skaliska). Wingsuit BASE je odnoží klasického BASE jumpingu, kde se k dopřednému pohybu letu terénem používá speciální kombinéza - wingsuit. Rychlost letu může dosahovat až 230 km/h.